Kalwaria w św. Rozalii w Szczecinku

with Brak komentarzy

Kalwaria przy kościele św. Rozalii z Palermo w Szczecinku jest jedyną taką, kamienną na Pomorzu Zachodnim. Powstała na liczącym pół hektara terenie wokół kościoła, przy ulicy Kościuszki. Jej budowę rozpoczęto w 1999 roku.

Składa się ona z trzech części. Plenerowej Drogi Krzyżowej z piętnastoma stacjami Męki Pańskiej, „Ścieżki patronów” oraz budowli związanych z historią Szczecinka. W stacje wmurowano granitowe tablice z opisami. W części poświęconej patronom wyróżniają się dwa obiekty: grota św. Rozalii oraz miniatura „Ostrej Bramy” z wykutym w kamieniu obrazem Matki Bożej. Miniatura Ostrej Bramy znajduje się w środkowej części placu, przy wejściu do kościoła. Na ścianach bramy umieszczono kamienne tablice, upamiętniające ocalenie fundatorów z sowieckich łagrów oraz rocznicę operacji Armii Krajowej pod kryptonimem „Ostra Brama”.

Kalwaria w sumie posiada około 40 obiektów, muzeum parafialne oraz lapidarium czyli “Szczecinecki Świat Kamienia”. W poszczególne stacje wmurowane są kamienie z różnych zakątków Polski i świata,  przywożone przez fundatorów i parafian. Znajdują się tam między innymi kamienie z Włoch – szczególnie z Sycylii i Sardynii, Portugalii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Holandii, Stanów Zjednoczonych – Alaski, Ziemi Świętej oraz Morza Martwego.

W dużej kamiennej grocie św. Rozalii Sinibaldi z Palermo można zwiedzić cztery sale: studni, muszli, insygniów i salę ołtarza, związane z historią życia patronki parafii, a także zobaczyć jej dwumetrową rzeźbę. To oczywiście kopia, gdyż oryginał znajduję się w Sanktuarium na Monte Pellegrino w Palermo na Sycylii. W prawej dłoni świętej znajduję się stary dębowy krzyż, natomiast w lewej trzyma ona książkę i czaszkę. Grota zdobiona jest licznymi stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami. Na jej obrzeżach  można dostrzec różnego typu kamienie oraz zobaczyć można tuf wulkaniczny z Etny i Wezuwiusza. 

Do historii Szczecinka i jego okolic nawiązuje kilka elementów architektonicznych: kamienny mostek, rzeczka, kamienie młyńskie i dwie bramy.

Całość wkomponowano w interesujący zielony kompleks. Rośnie tu wiele odmian iglaków, różnorodne rośliny płożące i pnące, liczne krzewy i kwiaty. Stacje łączą kamienne dróżki brukowane w ciekawe wzory. W sezonie letnim na terenie kalwarii dyżurują przewodnicy, którzy bezpłatnie oprowadzają wycieczki oraz indywidualnych turystów.

Harmonogram Mszy św. w niedziele i święta: godz. 7:30; godz. 9:00; godz. 11:00 (msza św. dla dzieci); godz. 12:00 (suma); godz. 16:00; godz. 18:00

 

Kalwaria przy Kościele pw. Świętej Rozalii z Palermo

ul. św. Rozalii 1, 78-400 Szczecinek

tel. +48 94 374 59 01

www.parafiarozalia.pl