Kościół Św. Ducha

with Brak komentarzy

Kościół Świętego Ducha w Szczecinku – świątynia wybudowana w 1923 roku, w stylu neoromańskim, według projektu inż. K. Kuhna, o który zabiegali szczecineccy katolicy, nazywany Polskim Kościołem.

Konsekrował go kardynał Adolf Bertram z Wrocławia  – 20 grudnia 1923 roku. Parafia, w początkach jej działalności nie była zbyt liczna – w 1926 roku było około 280 wyznawców, w tym około 80 Polaków. Dlatego też zwany był często „polskim”.

Do 1945 był to jedyny kościół katolicki w mieście. Był  też pierwszą świątynią w Szczecinku otwartą po wojnie.

W czasie okupacji było to miejsce spotkań Polaków. Pod koniec wojny, w 1945 roku, wnętrze kościoła  zostało zniszczone i splądrowane.

W 1966 roku wnętrze zostało gruntownie przebudowane i dostosowane do nowej posoborowej liturgii. Wyburzono wówczas m.in. ambonę i drewnianą emporę. W centralnym miejscu prezbiterium umieszczono duży drewniany krzyż, autorstwa znanego krakowskiego rzeźbiarza Bronisława Chromego.

Od 1945 do 1973 był to kościół rektoralny, a od 1973 ponownie parafialny.

W roku 2002 rozpoczęła się jego rozbiórka. Pozostał tylko fronton, ściana południowa i zakrystia. Następnie rozpoczęto jego przebudowę według projektu pani Joanny Sapiehy-Kopickiej i jej męża. Kościół obecnie jest szerszy o 10 m i wyższy około 4 m. Wykonany został z cegły klinkierowej, z dachem spadzistym, pokrytym dachówką ceramiczną. Nad świątynią góruje ogromny betonowy krzyż. Wewnątrz, w prezbiterium, znajduje się krzyż z poprzedniego kościoła, w który wbudowany jest tabernakulum.

W całym obiekcie, wraz z chórem, jest około 470 miejsc siedzących. Pod kościołem jest kaplica Miłosierdzia Bożego, a obok niego znajduje się klasztor Redemptorystów.

Kościół Św. Ducha

ul. Klasztorna 23, Szczecinek

tel. + 48 607 627 976