Park miejski

with Brak komentarzy

U stóp szczecineckiego Zamku Książąt Pomorskich znajduje się zabytkowy Park Miejski założony w latach 1875-1903. Rozciąga się wzdłuż szczecineckiej części Jeziora Trzesiecko. W przeszłości większość tych terenów była zalana przez jezioro, a później – w 1868 roku – osuszona w wyniku obniżenia jego poziomu. 

Park jest duży i rozciąga się wzdłuż całej długości miasta. Urzeka licznymi skwerami, rabatami i alejami spacerowymi. Jest w nim około 2000 drzew liczących ponad 100 lat. Do najcenniejszych okazów należą 150-letnie dęby szypułkowe. Obok drzew pospolitych, takich jak: buk leśny, jodła, modrzew europejski i grab, występują w nim też liczne drzewa egzotyczne np. grujecznik japoński, świerk kłujący, sosna wejmutka, daglezja, tuja, jodła żywo-zielona, cyprysik i choinka kanadyjska.

Latem 1934 roku Szczecinek odwiedził wielki kompozytor niemiecki – Richard Strauss i niezaprzeczalnie uległ urokowi Parku i miasta. Pod wrażeniem „jedwabistego wieczoru” i srebrzystego światła latarni gazowej odbijającego się w wodzie rzeki Nizicy stworzył operę „Daphoe”.

W okresie międzywojennym Park Miejski nosił nazwę Warcisława IV – założyciela miasta. W tym okresie  Park zyskał na urodzie poprzez utworzenie „Ogrodu Różanego” oraz „Muszli Koncertowej”. Nabrał on wtedy eklektycznego stylu.

Od strony miasta jest o oświetlony, a jego alejkami biegną trasy pieszo – rowerowe, w wielu miejscach zostały również zamontowane ogólnodostępne siłownie plenerowe. Obecnie jest jednym z najważniejszych walorów turystycznych Szczecinka, ściśle związanym z jeziorem.

Park Miejski
wzdłuż Jeziora Trzesiecko, Szczecinek