Pomnik Adama Giedrysa – Szczecinecki astronom

with Brak komentarzy
Fot. Ryszard Żuchowski

Pomnik Adama Giedrysa, człowieka bardzo zasłużonego dla Szczecinka, znajduje się na ulicy Bohaterów Warszawy, w pobliżu budynku Centrum Handlowego Aria. Odlana z brązu rzeźba przedstawia naturalnej wielkości postać krawca, astronoma – amatora, siedzącego przy maszynie do szycia. Pan Giedrys swoją pierwszą lunetę skonstruował z soczewek ze zwykłych okularów. Z pomocą władz miasta, życzliwych ludzi i firm w 1958 r. zbudował na dachu kamienicy, w której mieszkał (ul. Kościuszki 10 w Szczecinku), kopułę obserwacyjną, w której zainstalował samodzielnie skonstruowany teleskop, dający powiększenie 1250 razy.

W 1971 roku dzięki Panu Adamow Szczecinek był pierwszym miastem wśród państw socjalistycznych, w którym zaprezentowano okruch księżycowej skały, dwa lata wcześniej przywiezionej przez amerykańskich astronautów z wyprawy Apollo 11.

Pomnik Adama Giedrysa został odsłonięty w październiku 2009 r. jego autorką jest Dorota Dziekiewicz-Pilich, zdobi on szczecinecki „deptak” i jest jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez turystów oraz obowiązkowym punktem w albumie ze zdjęciami ze Szczecinka!

Bohaterów Warszawy, Obok Galerii Handlowej Aria, Szczecinek