Schrony bojowe w Szczecinku zostały wybudowane w latach 1933 – 1936, znajdują się na zachód i północ od miasta. Wbrew nadziejom Niemców, nie zdołały powstrzymać ofensywy wojsk radzieckich, które zajęły miasto i wkrótce potem, w lutym 1945 roku opuszczoną linię umocnień. Żelbetowe schrony tzw. „bunkry” blokowały przesmyk między jeziorami Trzesiecko i Wielimie ( łącznie 25 obiektów).
W Szczecinku przy drodze do Barwic (droga wojewódzka 172) znajdują się dwa takie obiekty – mniejszy, w lesie, na południe od drogi, oraz większy na północ od niej. Ten drugi czyli Bunkier B-Werk, uchodzi za największą atrakcję związaną z II Wojną Światową w okolicy. Dwie kondygnacje uzbrojone były w ciężkie karabiny maszynowe oraz działko przeciwpancerne zamontowane w pancernej kopule. W części podziemnej mieściły się magazyny amunicyjne i żywnościowe oraz pomieszczenia dla załogi. Na drodze, w odległości ok. 100 m na wschód od bunkra, znajdował się ruchomy system zapór drogowych. Wszystkie wysadzono po zakończeniu działań wojennych.
Szczecinecki B-Werk jest najlepiej zachowanym schronem z 11 tego typu obiektów na Wale Pomorskim. Obecnie działa w nim “Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza”. Odrestaurowanie B-Werku, czyli najpotężniejszych fortyfikacji, jakie budowano na Wale Pomorskim, zajęło grupie fanów historii i militariów około 3 lat i w 2012 roku Bunkier został oddany do zwiedzania.
Bunkier B-Werk – Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza
Kościuszki 76, Szczecinek
tel. +48 506 088 343
Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza | Facebook