Budynek dawnego Gimnazjum Księżnej Jadwigi, obecnie I LO im. Księżnej Elżbiety

with Brak komentarzy

Kompleks budynków dawnego Gimnazjum Księżnej Jadwigi, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic: Księżnej Elżbiety oraz Piotra Skargi, był to jeden z pierwszych tego typu obiektów na Pomorzu Zachodnim. Cały kompleks szkolny został ufundowane w roku 1640, przez księżną Jadwigę von Braunschweig – Luneburg, wdowę po księciu Ulryku Pomorskim. 

Od roku 1790 absolwenci kończący szczecineckie Gimnazjum mieli wolny wstęp na uniwersytety. W roku 1851 dobudowano nowe skrzydło w gmachu – nastąpiła rozbudowa szkoły i uczyniono z niej największą w Prusach. Dobudowano wtedy również Dom Dyrektorów i Dom Woźnego.

Tuż przed I-szą wojną światową, w latach 1911 – 1913, z dotacji państwowych wybudowano zupełnie nowy gmach gimnazjum nad jeziorem. Obecnie mieści się w nim I Liceum Ogólnokształcące, ale niestety księżna Jadwiga nie jest patronem swojej szkoły. W 1965 roku ówczesna pani vice dyrektor za zgodą absolwentów odebrała Jadwidze to zaszczytne miano. Szkoła przyjęła imię trzy wieki starszej księżnej Elżbiety, która była córką królewską.

Obecnie liceum zachowało pierwotny styl eklektyczny, zostało starannie odnowione. Jego najciekawszym elementem jest wielka aula utrzymana w stylu epoki, z centralnym punktem jakim jest współczesny obraz patronki szkoły. Szczecineckie I Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Elżbiety w 2013 roku świętowało 100-lecie oddania do użytku budynku Gimnazjum. 

 

I Liceum Ogólnokształcące

ul. Księżnej Elżbiety 1 w Szczecinku