Szlakami historii

with Brak komentarzy

Bunkier szczecinecki

Jest to dwukondygnacyjny bunkier starego typu B-Werk wybudowany w latach 1934-1935. Obecnie obiekt jest odrestaurowany przez lokalne stowarzyszenie fortyfikacyjne.

Niestety na górnej kondygnacji nie ma już kopuły strzelniczej, jednak zachowała się tu bardzo ciekawa płyta pancerna typu 10P7. W górnej części bunkra zobaczymy pozostałość po pomieszczeniach bojowych, w których były zainstalowane ciężkie karabiny maszynowe, śluzę gazową oraz komorę do odkażania.

Ponadto na tej kondygnacji mieści się swoiste muzeum, gdzie wspomniana organizacja pokazuje znalezione wojenne artefakty. A znajdziemy tu różnego rodzaju broń, hełmy elementy żołnierskiego wyposażenia, różnego rodzaju pociski, a nawet części pojazdów.

Wchodząc do dolnej kondygnacji, która ongiś znajdowała się pod ziemią, można zwiedzić pomieszczenia odpoczynku załogi, pokój dowódcy, maszynownię, w której był zainstalowany agregat prądotwórczy, pomieszczenie z filtrami powietrza, wentylatorownię, ujęcie wody, kuchnię, magazyny, salę medyczną i sanitariaty.

Opisywany schron znajdował się na miejscu żwirowni przez co jest wykopany z ziemi  i widzimy go w całości. Dzięki organizacji dbającej o bunkier można go zwiedzać. Warto odwiedzić to miejsce by zapoznać się z historią Wału Pomorskiego.

Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Szczecinku jest jednym z najstarszych na całym Pomorzu Zachodnim. Powstało bowiem już w 1914 roku i tylko niektóre muzea pomorskie mogą poszczycić się starszą metryką.

Tradycje muzealne należałoby jednak przesunąć aż do roku 1866, kiedy to emerytowany major pruski F. W. Kasiski zorganizował ogromną – jak na tamte czasy – wystawę archeologiczną w szczecineckiej zbrojowni.

Muzeum gromadzi głównie zbiory związane ze Szczecinkiem i Pomorzem (w rozumieniu historycznym):

Zbiory regionalne – rzeźba, elementy wyposażenia domu, suweniry itd. związane z miastem i regionem.

Zbiory myśliwskie – broń palna i biała, oporządzenie myśliwskie, akcesoria oraz elementy wyposażenia salonów myśliwskich. Najcenniejsze obiekty pochodzą z XVIII wieku.

Militaria – broń, wyposażenie, mundury, dokumenty.

Zbiory złotnicze – zarówno srebra sakralne jak i stołowe.

Malarstwo – głównie artyści związani z miastem i regionem.

Archeologia – w tym kamienny posąg słowiańskiego bóstwa, ceramika, biżuteria, narzędzia.

Numizmaty – monety, medale, notgeldy.

Druki – karty pocztowe, fotografie, dokumenty, plany architektoniczne itd.

Muzeum posiada również ofertę edukacyjną np. lekcje muzealne oraz wystawy (w tym pięć ekspozycji stałych i wystawy czasowe ze zbiorów własnych lub innych muzeów):

Z dziejów miasta i regionu – malarstwo, rzeźba, wyroby kowalskie i złotnicze itd., związane z historią miasta od średniowiecza po dzień dzisiejszy.

Sala szlachecka – obiekty kultury materialnej związane ze szlachtą pomorską: rodem Golzów z Siemczyna, Herzbergów z Lotynia, Podewilsów z Krągu.
Sala myśliwska – obiekty związane z kulturą myśliwską.
Sala garnizonowa – dzieje szczecineckiego garnizonu, od końca XVII wieku do XX.
Sala sreber – ponad sto przedmiotów wykonanych od XVIII do początku XX wieku w europejskich warsztatach złotniczych.ponad sto przedmiotów wykonanych od XVIII do początku XX wieku w europejskich warsztatach złotniczych.